کارت هوشمند

RFID Card

کارت هوشمند RFID

در سیستم RFID برای شناسایی و ردیابی اشیاء و افراد به غیر از تگ های RFID از کارت RFID ( PVC ) با تراشه هوشمند غیر تماسی هم استفاده می شود که در سال 2003 وارد بازار شد و مبتنی برامواج رادیویی است.

کارت هوشمند همانند کارت های بانکی با همان اندازه و شکل موجود می باشد که ریزپردازنده ها و تراشه های الکترونیکی درآن استفاده شده و برای ذخیره اطلاعات ارگانها ، سازمان ها و افراد استفاده می شود تا در مواقع لزوم قابل پیگیری و پردازش باشد. وجود تراشه سبب هوشمند شدن کارت می شود که به همین منظور نام کارت الکترونیک یا کارت هوشمند را به آن اختصاص داده اند.

امروزه با استفاده از ریزتراشه ها بسیاری از مشکلات حمل تعداد زیاد و متنوع کارت در کیف پول، به سادگی حل می شود. شما می توانید انواع کارت های شناسایی و حضور و غیاب خود را در یک کارت هوشمند تعریف کنید و همینطور از امنیت بالای این روش  اطمینان کامل داشته باشید.

اشتباه رایج در خرید کارت RFID

کارت نیز مانند تگ های RFID از تنوع زیادی در جهان برخوردار نیستند، اما با همین حال نیز اغلب اوقات مصرف کنندگان این کارت ها به اشتباه کارت خود را انتخاب می نمایند. 

اسامی مختلفی انواع کارت ها که در تکنولوژی و بازار بعضا موجب سردرگمی خریدار و مصرف کنندگان می شود. مانند کارت 125 و کارت RO که هر دوی آنها بیان کننده یک نوع کارت می باشند. عدد 125 اشاره به فرکانس کاربری آن کارت دارد یعنی 125 کیلوهرتز و حروف اختصاری RO مخفف Read Only است یعنی حافظه ای ندارد. از طرفی دیگر رایج ترین اشتباه در خرید کارت RFID عدم شناخت خریداران از کارت های NFC و تفاوت آن با کارت مایفر هست.

پس با ما تماس بگیرید تا مشاوره فنی در خصوص خرید خود داشته باشید

انواع کارت هوشمند

کارت هوشمند تماسی

هنگام استفاده از این نوع کارت جهت انجام پروسه انتقال داده و اطلاعات باید حتماً تماس فیزیکی بین کارت و کارت خوان برقرار کنیم. ( مانند کارت های بانکی )

کارت هوشند غیر تماسی

در این نوع کارت ها کل پروسه انتقال اطلاعات و غیره بوسیله یک سیستم امواج رادیویی(RF) که درون کارت تعبیه شده است انجام می شود .( مانند کارت های مترو و اتوبوس و کارت های حضور و غیاب)

کارت غیر تماسی دارای سرعت بالای تبادل اطلاعات بین کارت و دستگاه کارت خوان است. قابلیت بسیار مهم دیگر این نوع کارت RFID عدم نیاز به قرارگیری در دید کارت خوان و تراز کردن آن است که موجب سهولت استفاده از این نوع کارت را برای کاربران می شود. همینطور قابلیت ذخیره حجم بالای اطلاعات و استفاده مجدد را نیز دارا هستند.

کارت هوشمند ترکیبی یا چند منظوره

کارخانجات تولید تجهیزات هوشمند سازی از کنار هم قرار دادن خصوصیات کارت تماسی و غیر تماسی کارت های هیبرید و یا ترکیبی تولید می کنند. توجه به این امکان ، هر زمان نیاز به هر کدام از خصوصیات تماسی یا غیر تماسی باشد به راحتی می توان از آن استفاده کرد.

  • فقط خواندنی (ROM)
  • خواندنی/ نوشتنی (RAM)
  • فقط خواندنی و قابل برنامه ریزی (PROM)

انواع حافظه کارت هوشمند

نحوه عملکرد و کاربرد کارت هوشمند

کارت های هوشمند بدون نیاز به هر گونه تماس فیزیکی با دستگاه کارت خوان ،اطلاعات خود را بوسیله امواج رادیویی (RF) به ریدر انتقال می دهد که این روش علاوه بر تسریع در انتقال و خواندن اطلاعات بوسیله کارت خوان ، از امنیت بالایی نیز برخوردار می باشد. فاصله مجاز برقراری ارتباط بین کارت ها و کارت خوان ، بسته به فرکانس کارت ها از 1 سانتی متر شروع و تا بیشتر از 10 متر نیز می تواند باشد.

این کارت ها در زمینه های صدور کارت های پرداخت کرایه تاکسی و اتوبوس های شهری ، کارت های شناسایی و پرسنلی ، کارت های مترو ، پاسپورت های الکترونیکی و ویزا ، کارت های چند منظوره دانشجویی و … به صورت گسترده در تمام نقاط دنیا استفاده می شود.

 

خدمات چاپ کارت PVC

و نکات مهمی که در طراحی گرافیکی کارت های PVC لازم است بدانید !

اسکرول به بالا