Anti Metal vs On Metal uhf rfid tag | زیگ اسمارت | ZigSmart.com

تفاوت تگ On Metal و Anti Metal

شاید برای تمام افرادی که تامین کننده و یا مصرف کننده تجهیزات RFID هستند پیش آمده باشد که به دنبال تگ RFID باشند که برای سطوح فلزی استفاده نمایند. با جست و جوی تخصصی در انواع تگ RFID مخصوص فلز با دو اصطلاح On Metal RFID Tag و Anti Metal RFID Tag مواجه می شویم.

اگر دلیل اینکه چرا گاهی اوقات باید از تگ های مخصوص فلز RFID استفاده نمایید را نمی دانید و یا در خصوص تاثیر فلزات در RFID آشنایی کاملی ندارین می توانید مقاله “تاثیر فلزات بر تگ RFID را مطالعه فرمایید. در ادامه به شرح جزئیات بیشتر در خصوص هر دو نوع تگ مخصوص فلز می پردازیم.

تگ RFID مخصوص فلز Anti Metal

تگ RFID ضد فلزات یا همان Anti Metal RFID Tag به نحوی طراحی شده است که بین آنتن تگ و سطح فلزی که تگ بر روی آن قصد قرارگیری دارد فاصله ای ایجاد شده است. این فاصله یا با فضای خالی ایجاد می شود و یا با متریال و موادی مانند اسفنج و فوم. در اصل این فاصله گذاری موجب می شود تا از تماس مستقیم آنتن با سطح فلزی جلوگیری به عمل آید.

در تصویر زیر تگ RFID ZAM H13020 را مشاهده می فرمایید که دقیقا از این روش برای جلوگیری از اثرات تضعیف کننده فلزات استفاده شده است.

همانطور که در تصویر مشخص است Inlay تگ RFID 9640 به پشت سطح بیرونی تگ الصاق شده است و بعد از الصاق این تگ به سطح مورد نظر فاصله تقریبی 1 سانتی متری ( معادل ضخامت تگ ) بین آنتن و سطح بوجود می آید.

تگ RFID مخصوص فلز On Metal

این نوع از تگ ها مصداق بارز یک طراحی حرفه ای و مهندسی هستند. در این نوع از تگ های RFID ، تهدید بوجود آمده از حضور سطح فلزی به یک فرصت ایده آل تبدیل شده اند. معماری و ساختار آنها از دو ویژگی مهم تشکیل شده است :

  • آنتن تگ به نحوی طراحی شده است که بعد از الصاق قسمت از آن مماس با سطح فلزی قرار گیرد
  • تراشه RFID با فاصله ای از سطح فلزی قرار دارد و به آن چسبیده نمی شود ( فاصله حد اقل 1 mm متداول است )

لحاظ کردن دو قانون فوق موجب شد تا جهشی در تولید تگ های RFID صورت پذیرد بصورتی که با الصاق تگ های On Metal RFID کل سطح فلزی ای که تگ به آن الصاق می گردد به عنوان آنتن تگ به حساب می آید. در نتیجه تگ های RFID فلز On Metal بر روی سطوح فلزی برد قرائت بیشتری نسبت به دیگر سطوح دارند.

در تصویر زیر یکی از بهترین نمونه های تگ های On Metal یعنی مدل تگ RFID فلز ZON L7525 را مشاهده می فرمایید.

سخن آخر

برای حذف تاثیر منفی فلزات هر کارخانه ای برای هر یک از محصولاتش تغییرات ساختاری متفاوتی ایجاد نموده است، یعنی به طور مثال در حالت نوع اول میزان ضخامتی که برای هر یک از تگ ها لحاظ شده در کارخانه ای 2 میلیمتر و در کارخانه ای دیگر 10 میلی متر می باشد. لذا با جستجو در خصوص انواع تگ های مخصوص فلز با تنوع بسیاری مواجه می شوید. لذا برای انتخاب تگ مناسب از مشاوره رایگان کارشناسان زیگ اسمارت استفاده نمایید تا بهینه ترین تگ از لحاظ کاربری و قیمت را خریداری و در اختیار خود داشته باشد.

بهرام جلالی | مشاور تکنولوژی های نوین شناسایی و ردیابی

اسکرول به بالا