تاثیر فلزات بر تگ RFID

در برخی از شرایط ، تگ های UHF RFID باید روی سطح اجسام فلزی مانند صفحات فولادی یا آلومینیومی و یا اجسام آهنی چسبانده شوند. در این شرایط هنگامی که تگ های UHF RFID روی سطح فلزی الصاق می گردند، فاصله قرائت تگ بوسیله ریدر RFID کاهش یافته و یا حتیدر برخی اوقات قابل خواندن نیست.

دلیل این اتفاق چیست ؟

انعکاس امواج !

با مطالعه درمورد خاصیت فلزات با اصطلاحی به نام انعکاس امواج مواجه می شوید. زمانی که آنتن RFID امواج را برای فعال سازی تگ های پسیو RFID ارسال می کنند، در صورتی که تگ مد نظر بر روی سطوح فلزی قرارداشته باشد موجب می شود حجم زیادی از امواج با برخورد به آن سطح برگشت داشته باشند و میزان قدرت لازم جهت فعال سازی تگ توسط آنتن آن جذب نگردد و در نتیجه تگ فعال نشود. در حالت دیگری که امکان بروز آن وجود دارد ، میزان امواج ارسالی که توسط تگ RFID دریافت می شود به میزان کافی است ، اما درهنگام ارسال پاسخ ، امواج خروجی از تگ توسط سطح فلزی منعکس می شود که این انعکاس مجدد موجب کاهش قدرت امواج برگشتی و تغییر زاویه آن به جهت های متفاوت با زاویه قرار گرفتن ریدر RFID می شود.

هر دو مورد احتمالی بیان شده موجب می شود که لیبل RFID مد نظر به طور کامل قابل قرائت نباشد و یا گاهی اوقت در فاصله های خیلی کمتر از فاصله های مورد انتظار این قرائت انجام گیرد.

رفتار امواج RFID در برخورد با سطوح | زیگ اسمارت | www.ZigSmart.com

در متن بالا پدیده انعکاس امواج متاثر از حضور فلزات به طور کامل شرح داده شد. حال بهتر است با مهمترین تاثیر فلزات بر روی انواع تگ های RFID نیز آشنا شوید.

تاثیر مستقیم فلز بر تراشه RFID

تراشه RFID جزو کوچکترین پردازشگر ها و تراشه های تولید شده در جهان به حساب می آید. این کوچک بودن تراشه ها موجب شده تا کاربرد خیلی زیادی در صنعت داشته باشند، اما موجب شده تا تاثیر پذیری محیطی بسیار زیادی را نیز متحمل باشند. حضور فلز در نزدیکی این چیپ RFID اختلال در عملکرد تراشه بوجود می آورد که گاهی اوقات موجب تضعیف و در مواردی نیز موجب مختل شدن کامل آن تراشه می شود.

سخن آخر

کمپانی های تولید کننده تجهیزات RFID در جهان برای رفع این معضل تگ هایی رو تولید نموده اند که تاثیر فلزات را کاهش داده و یا به طور کامل حذف نمایند. پیشنهاد می شود برای انتخاب صحیح و آشنایی بیشتر حتما مقاله “تفاوت تگ های مخصوص فلز On Metal و Anti Metal” را مطالعه فرمایید.

بهرام جلالی | مشاور تکنولوژی های نوین شناسایی و ردیابی

اسکرول به بالا